16th Annual Gold Medal Juried Exhibition

October 1 – November 1, 1925
Los Angeles Museum of History, Science, and Art, Exposition Park
Los Angeles, CA

Work(s) Exhibited

ALVAREZ, Mabel
1. Girl with Violin

ALVAREZ, Mabel
2. Portrait

BENNETT, Ruth M.
3. One Autumn Day (Honorable Mention/Landscape)

BISCHOFF, Franz A.
4. Cypress Point

BORG, Carl Oscar
5. The Prospector

BRANDRIFF, George K.
6. Rainbow Ledge

CLARK, Alson
7. The Girl in Pink

CHAMBERLIN, Norman S.
8. Sorrento Point

COTTON, John W.
9. Happy Valley

COTTON, John W.
10. Deserted

COSTELLO, Val
11. Figure (Honorable Mention/Figure)

COSTELLO, Val
12. Topanga Cliff

COOLIDGE, John
13. Morning in the Park

CUPRIEN, Frank
14. Nocturne

DANDO, S. M.
15. Autumn

DANDO, S. M.
16. Silver Candle Sticks

DeKRUIF, Henri
17. Oriental Mood

DOUGLAS, Haldane
18. Landscape

DOUGLAS, Haldane
19. Still Life

DUSTIN, Silas S.
20. Top of the Hill

EVERETT, Mary
21. Reveries

FERGUSON, L. Proest
22. Still Life

FORSYTHE, Clyde
23. A Temple of the Desert

FORCE, Clara G.
24. Chester Hills, Pennsylvania

FRIES, C. A.
25. Desert from the Laguna Mountains

GILBERT, Arthur Hill
26. Arizona Desert

HAZEN, Bessie Ella
27. Capitol Dome, Red Canyon

HAZEN, Bessie Ella
28. Cathedrals of Silent Places

HAZARD, Arthur M.
29. October Morning

HILLS, Anna A.
30. The Glory of Autumn

HINKLE, Clarence K.
31. Thoughts Adventuring (Best Figure Painting Medal)

JENKINS, Hannah T.
32. The Placita, Santa Fe, N.M.

JOHNSON, F. Tenney
33. Rising of the Moon

JUDSON, Wm. L.
34. Arroyo Seco

KENDALL, Marie B.
35. In Treasure Valley

LARIMER, Ruth M.
36. A Study in Blue

LAURITZ, Paul
37. Golden Summer

LION, Henry
38. Mexican Boy

MILLER, Barse
39. Breton Fishermen

HAZEN, Bessie Ella
40. La Raconteuse, Brittainy [sic]

MILLER, Evylena Nunn
41. The Heights

MITCHELL, Alfred R.
42. Riverview Ranch

MITCHELL, Alfred R.
43. The Wood

MODRA, Theodore B.
44. Spring Flowers

McKAY, T. H.
45. Near Santa Barbara, Cal.

McKAY, T. H.
46. Scottish Fishing Boats, Sandhaven

PAYNE, Edgar
47. Peaks and Shadows (Best Landscape Medal)

PROBST, Thorwald
48. Yachts at Anchor

RICH, John Hubbard
49. Youth

RICH, John Hubbard
50. The Sheik

ROBINSON, Irene Bower (Ed. – Bowen]
51. Among the Hills

ROBINSON, Irene Bower
52. The Blue Figurine

SCHWANKOVSKY, Frederick J.
53. Modern Music

SCHUSTER, Donna
54. A Oy Jasmine Flower [sic – possibly "Ahoy"]

SHRADER, E. Roscoe
55. Boy with a Watering Pot

SIBONI, Emma
56. Pastel Drawing

SMITH, Charles L. A.
57. Midwinter Morning

SMITH, Ernest Browning
58. The Flaming Cloud

SMITH, F. Carl
59. The Enchanted Cliffs

THURSTON, J. McDuffie
60. Puente Hills (Honorable Mention/Landscape)

THURSTON, J. McDuffie
61. Houses in Islip

TINGLE, Minnie
62. Cottages by the Sea

TRUESDELL, Edith P.
63. Goneril

VON SCHNEIDAU, Christian
64. Dreams

VIVIAN, Calthea
65. Spring in France

VIVIAN, Calthea
66. Farmhouse

VREELAND, Francis Wm.
67. Paris Street Market

VYSEKAL, Edouard A.
68. Figure in Shadow

VYSEKAL, Luvena Buchanan
69. Rosa Poses

WARNER, Nell Walker
70. Golden Sentinels

WHITE, Orrin A.
71. Autumn Sycamores

YENS, Karl
72. Of a Nightingale and the Peacocks

Sculpture(s) Exhibited

BUCHANAN, Ella
1. Danicing

BUCHANAN, Ella
2. Peter

DAGGET, Maud
3. Wall Fountain

GAGE, Merrill [sic]
4. Flight

HERRON, Jessie E.
5. Doris

HERRON, Jessie E.
6. My Friends

JURICKA, Cyril [Ed. – Jurecka]
7. Portrait of Jim Hibbard

JURICKA, Cyril
8. Portrait of Mrs. J.

KELLY, Edna
9. Whistling Girl

MAY, Beulah
10. Portrait

PARKINSON, Grace Wells
11. Fountain for Thos. Haverty

ROSENHOUSE, Beatrice C.
12. Father

ROSENHOUSE, Beatrice C.
13. Mother

STETSON, Katherine Beecher
14. Portrait Medallion

STETSON, Katherine Beecher
15. Dancer with Scarf (Best Sculpture Medal)

SWARTZ, Harold
16. Truth

SWARTZ, Harold
17. Jazz

SWARTZ, Harold
18. Death and the Maiden

ULBER, Althea
19. Homage to the Evening Sun

WENDT, Julia Bracken
20. Modoc (Indian Head) (Honorable Mention/Sculpture)

WILSON, Melba Z.
21. Margery

Miniature(s) Exhibited

MITCHELL, Laura M. D.
1. The Spirit of Music

MITCHELL, Laura M. D.
2. The Nature Man

Award Winners

Best Landscape

Edgar Payne, Peaks and Shadows

Honorable Mentions:
Ruth M. Bennett, One Autumn Day
J. McDuffie Thurston, Puente Hills


Best Figure Painting

Clarence K. Hinkle, Thoughts Adventuring

Honorable Mention:
Unknown


Best Sculpture

Katherine Beeceker Stetson, Dancer with Scarf

Honorable Mention:
Julia Bracken Wendt, Modoc [Indian head]

Event Venue

Los Angeles Museum of History, Science, and Art, Exposition Park
Los Angeles, CA