Exhibitions
15th Annual Gold Medal Juried Exhibition
November 6 ~ December 10, 1924
Los Angeles Museum of History, Science, and Art, Exposition Park, Los Angeles, CA
Work(s) Exhibited
BARTLETT, Dana
1. The Blue Hill
BISCHOFF, Franz A.
2. Clift-Born Trees, Monterey Coast
The Landscape Prize (tie)
BLACK, Mary C. W.
3. Old Monterey
BORG, Carl Oscar
4. Golden Hills
BRAUN, Maurice
5. Autumn
BROWN, Benjamin C.
6. Windy Weather, San Francisco Bay
BUFF, Conrad
7. Desert Hills
CHAMPLIN, Ada Belle
8. Carmel Shore
CLARK, Alson
9. Catalina
The Landscape Prize (tie)
CLARK, Emelia Goldsworthy
10. The Chinese Jade Vase
COLMAN, R. Clarkson
11. The Silver Sea
COOLIDGE, John
12. The Rendezvous
COTTON, John
13. Coachella Valley Ranch
CUPRIEN, F. W.
14. Drifting
CURTIS, Leland S.
15. The Desert Road
DAYTON, Lillian
16. Still Life
DeKRUIF, Henri
17. Paradise (Andreas Canyon)
DOONER, Clara
18. The Cloud
DOUGLAS, Haldane
19. Along the Wharf
EDWARDS, H. Arden
20. The Little Lagoon
ELLIS, Fremont
21. The Passing Storm
EVERETT, Louise
22. A Faerie Land of Fog
EVERETT, Mary
23. The Major
FLETCHER, S. L.
24. November
FORCE, Clara G.
25. Matilija Poppies
GILBERT, Arthur Hill
26. I am Gone Into the Grove
HARRIS, Sam H.
27. Morning Shadows
HAZARD, Arthur M.
28. Portrait of Charles Russell, Cowboy Artist
HAZEN, Bessie Ella
29. The Land of the West Wind
HILLS, Anna A.
30. Desert Gold
HINKLE, Clarence K.
31. Vacation Time
Honorable Mention, Figure Painting
HOLMES, Ralph
32. Almost in Cloudland, Mt. Whitney
HUGHES, Daisy M.
33. St. Anne. A Still Life
JOHNSON, Frank Tenney
34. A Vendor of Sugar-Cane
JONES, Martha M.
35. Zinnias
JUDSON, William Lees
36. Melting Snow
KENDALL, Marie B.
37. Earth’s Wonderland
KILPATRICK, A. E.
38. Grey Day
KNOTT, A. H.
39. The Sand Bar
KOTOKU, Shiyei
40. The Day of Enjoyment
LARIMER, Ruth M.
41. The Garden’s Gift
LAURITZ, Paul
42. Thru Golden Leaves
LEIGHTON, Kathryn W.
43. Love’s Old Sweet Song
McBRIDE, Mrs. J. H.
44.Eucalypti, Santa Monica Canyon
MANNHEIM, Jean
45. Portrait of Rev. Dr. Leffingwell
MEADOWS, Dell
46. Chinatown
MERWIN, Antoinette de Forest
47. Copper-Hued Zinnias
MILLER, Evylena Nunn
48. Last Lights on Rainier
MODRA, Theodore B.
49. Interior
MURPHY, Marjorie C.
50. Margaret
NAKANISI, K.
51. A Way-Side Tree
NIEUWENHUIS, Celeste Withers
52. Peter the Hermit
PARSHALL, Douglass
53. Gaviota Pass
PROBST, T. A.
54. The Dock
PUTHUFF, Hanson
55. Autumn in the Malibu
REID, V. E.
56. Earliest Beam of Eastern Light
RICH, John Hubbard
57. Portrait of Dr. Rufus B. von Kliensmid
ROBINSON, Irene Bowen
58. October Morning
VON SCHNEIDAU, Christian
59. Summertime
SCHUSTER, Donna
60. Nell and Mary Jane
SCHWANKOVSKY, Frederick J.
61. Creeping Shadows
SHRADER, E. Roscoe
62. Casa La Nopalera
Honorable Mention, Landscape
SMITH, Charles
63. The Rockbound Coast of Carmel
SMITH, Ernest Browning
64. Desert Mountains at Sunset
SMITH, F. Carl
65. Land of Purple Shadow
SMITH, Jack W.
66. Laguna Coast
TRUESDELL, Edith P.
67. Against the Light
VYSEKAL, Edouard A.
68. Human Sympathy
The Ackerman Prize for Best Figure
VYSEKAL, Luvena Buchanan
69. Josephine Dillon
WARD, Stephen
70. Retreating Snow
WHITE, Orrin A.
71. Springtime Clouds
WIECZOREK, Max
72. Miss V.
YENS, Karl
73. Sun and Soul
ZIMMERMAN, Frederick A.
74. Summer Morning
Exhibiting Artists – Miniatures
BAXTER, Martha Wheeler
1. The Peacock Fan
BAXTER, Martha Wheeler
2. Girl with Red Hair
BUSH, Ella Shepard
3. Dorothy
BUSH, Ella Shepard
4. “Only a Learner, Just a Discerner”
FORCE, Clara G.
5. Helen
Exhibiting Artists – Sculptures
ADAMS, V.
1. The Eary [sic] Boy
BJURMAN, Andrew
2. Donald Tyler
BJURMAN, Andrew
3. Rose
BUCHANAN, Ella
4. Pacific Palisades
BUCHANAN, Ella
5. The Rose Dance
BUCHANAN, Ella
6. Selected
EVERETT, Louise
7. Major Byers
GAGE, Merrell
8. The Flutist
Honorable Mention, Sculpture
GRUENFELD, Caspar
9. Bronze Portrait of Walter R. Stevenson
GRUENFELD, Caspar
10. Ideal Head
HOWELL, Helen
11. “Gwen”
KELLY, Edna
12. Sun Worshiper
LION, Henry
13. The Miner
NOPOBTANI, P. G.
14. Mrs. Chouinard
STETSON, Katharine Beecher
15. Statuette
STETSON, Katharine Beecher
16. Patsy and Goose
SWARTZ, Harold
17. Portrait of Boyle Workman
SWARTZ, Harold
18. Cyrano de Bergerac
STEERE, Lora Woodhead
19. Estelle
(Loaned by Mrs. C. A. Christin)
TEW, Marguerite R.
20. Portrait of Dr. J. A. Munk
Award Winners
The Ackerman Prize
(donated by the Pig n' Whistle Company for best figure)
Edouard Vysekal, Human Sympathy
The Landscape Prize
(provided for by the late Mrs. Henry E. Huntington)
Tie between Alson Clark, Catalina and Franz Bischoff, Cliff-born Trees
Honorable Mention, Figure Painting
Clarence Hinkle, Vacationtime
Honorable Mention, Landscape
E. Roscoe Shrader, Casa la Nopalera
Honorable Mention, Sculpture
Merrell Gage, The Flutist