15th Annual Gold Medal Juried Exhibition

November 6 ~ December 10, 1924
Los Angeles Museum of History, Science, and Art, Exposition Park, Los Angeles, CA

Work(s) Exhibited

BARTLETT, Dana
1. The Blue Hill

BISCHOFF, Franz A.
2. Clift-Born Trees, Monterey Coast
The Landscape Prize (tie)

BLACK, Mary C. W.
3. Old Monterey

BORG, Carl Oscar
4. Golden Hills

BRAUN, Maurice
5. Autumn

BROWN, Benjamin C.
6. Windy Weather, San Francisco Bay

BUFF, Conrad
7. Desert Hills

CHAMPLIN, Ada Belle
8. Carmel Shore

CLARK, Alson
9. Catalina
The Landscape Prize (tie)

CLARK, Emelia Goldsworthy
10. The Chinese Jade Vase

COLMAN, R. Clarkson
11. The Silver Sea

COOLIDGE, John
12. The Rendezvous

COTTON, John
13. Coachella Valley Ranch

CUPRIEN, F. W.
14. Drifting

CURTIS, Leland S.
15. The Desert Road

DAYTON, Lillian
16. Still Life

DeKRUIF, Henri
17. Paradise (Andreas Canyon)

DOONER, Clara
18. The Cloud

DOUGLAS, Haldane
19. Along the Wharf

EDWARDS, H. Arden
20. The Little Lagoon

ELLIS, Fremont
21. The Passing Storm

EVERETT, Louise
22. A Faerie Land of Fog

EVERETT, Mary
23. The Major

FLETCHER, S. L.
24. November

FORCE, Clara G.
25. Matilija Poppies

GILBERT, Arthur Hill
26. I am Gone Into the Grove

HARRIS, Sam H.
27. Morning Shadows

HAZARD, Arthur M.
28. Portrait of Charles Russell, Cowboy Artist

HAZEN, Bessie Ella
29. The Land of the West Wind

HILLS, Anna A.
30. Desert Gold

HINKLE, Clarence K.
31. Vacation Time
Honorable Mention, Figure Painting

HOLMES, Ralph
32. Almost in Cloudland, Mt. Whitney

HUGHES, Daisy M.
33. St. Anne. A Still Life

JOHNSON, Frank Tenney
34. A Vendor of Sugar-Cane

JONES, Martha M.
35. Zinnias

JUDSON, William Lees
36. Melting Snow

KENDALL, Marie B.
37. Earth’s Wonderland

KILPATRICK, A. E.
38. Grey Day

KNOTT, A. H.
39. The Sand Bar

KOTOKU, Shiyei
40. The Day of Enjoyment

LARIMER, Ruth M.
41. The Garden’s Gift

LAURITZ, Paul
42. Thru Golden Leaves

LEIGHTON, Kathryn W.
43. Love’s Old Sweet Song

McBRIDE, Mrs. J. H.
44.Eucalypti, Santa Monica Canyon

MANNHEIM, Jean
45. Portrait of Rev. Dr. Leffingwell

MEADOWS, Dell
46. Chinatown

MERWIN, Antoinette de Forest
47. Copper-Hued Zinnias

MILLER, Evylena Nunn
48. Last Lights on Rainier

MODRA, Theodore B.
49. Interior

MURPHY, Marjorie C.
50. Margaret

NAKANISI, K.
51. A Way-Side Tree

NIEUWENHUIS, Celeste Withers
52. Peter the Hermit

PARSHALL, Douglass
53. Gaviota Pass

PROBST, T. A.
54. The Dock

PUTHUFF, Hanson
55. Autumn in the Malibu

REID, V. E.
56. Earliest Beam of Eastern Light

RICH, John Hubbard
57. Portrait of Dr. Rufus B. von Kliensmid

ROBINSON, Irene Bowen
58. October Morning

VON SCHNEIDAU, Christian
59. Summertime

SCHUSTER, Donna
60. Nell and Mary Jane

SCHWANKOVSKY, Frederick J.
61. Creeping Shadows

SHRADER, E. Roscoe
62. Casa La Nopalera
Honorable Mention, Landscape

SMITH, Charles
63. The Rockbound Coast of Carmel

SMITH, Ernest Browning
64. Desert Mountains at Sunset

SMITH, F. Carl
65. Land of Purple Shadow

SMITH, Jack W.
66. Laguna Coast

TRUESDELL, Edith P.
67. Against the Light

VYSEKAL, Edouard A.
68. Human Sympathy
The Ackerman Prize for Best Figure

VYSEKAL, Luvena Buchanan
69. Josephine Dillon

WARD, Stephen
70. Retreating Snow

WHITE, Orrin A.
71. Springtime Clouds

WIECZOREK, Max
72. Miss V.

YENS, Karl
73. Sun and Soul

ZIMMERMAN, Frederick A.
74. Summer Morning

Exhibiting Artists – Miniatures

BAXTER, Martha Wheeler
1. The Peacock Fan

BAXTER, Martha Wheeler
2. Girl with Red Hair

BUSH, Ella Shepard
3. Dorothy

BUSH, Ella Shepard
4. "Only a Learner, Just a Discerner"

FORCE, Clara G.
5. Helen

Exhibiting Artists – Sculptures

ADAMS, V.
1. The Eary [sic] Boy

BJURMAN, Andrew
2. Donald Tyler

BJURMAN, Andrew
3. Rose

BUCHANAN, Ella
4. Pacific Palisades

BUCHANAN, Ella
5. The Rose Dance

BUCHANAN, Ella
6. Selected

EVERETT, Louise
7. Major Byers

GAGE, Merrell
8. The Flutist
Honorable Mention, Sculpture

GRUENFELD, Caspar
9. Bronze Portrait of Walter R. Stevenson

GRUENFELD, Caspar
10. Ideal Head

HOWELL, Helen
11. "Gwen"

KELLY, Edna
12. Sun Worshiper

LION, Henry
13. The Miner

NOPOBTANI, P. G.
14. Mrs. Chouinard

STETSON, Katharine Beecher
15. Statuette

STETSON, Katharine Beecher
16. Patsy and Goose

SWARTZ, Harold
17. Portrait of Boyle Workman

SWARTZ, Harold
18. Cyrano de Bergerac

STEERE, Lora Woodhead
19. Estelle
(Loaned by Mrs. C. A. Christin)

TEW, Marguerite R.
20. Portrait of Dr. J. A. Munk

Award Winners

The Ackerman Prize

(donated by the Pig n' Whistle Company for best figure)
Edouard Vysekal, Human Sympathy


The Landscape Prize

(provided for by the late Mrs. Henry E. Huntington)
Tie between Alson Clark, Catalina and Franz Bischoff, Cliff-born Trees


Honorable Mention, Figure Painting

Clarence Hinkle, Vacationtime


Honorable Mention, Landscape

E. Roscoe Shrader, Casa la Nopalera


Honorable Mention, Sculpture

Merrell Gage, The Flutist